Become a digitalPLUS subscriber. 99¢ for 4 weeks.

Carroll's Best: 2001 Winners

Carroll’s Best 2001

Restaurants/Food

Best Bagels

Winner - Sam's Bagels

Honorable Mention - Bagel Café

Honorable Mention - Zi Pani Breads & Café

Best Bakery

Winner- Heinz Bakery

Honorable Mention – Weis Markets

Honorable Mention – Safeway

Best Banquet Facility

Winner - Wilhelm Ltd. Caterers

Honorable Mention - Martin’s Inc.

Honorable Mention - Wakefield Valley Golf and Conference Center

Best Breakfast

Winner – Denny's

Honorable Mention - Baugher's Country Restaurant

Honorable Mention – Bob Evans

Best Buffet

Winner – Bullock’s Airport Inn Restaurant

Honorable Mention – Cactus Willie's Steak Buffet & Bakery

Honorable Mention – Fenby's Restaurant

Best Coffee

Winner – Dunkin Donuts

Honorable Mention - Sheetz

Honorable Mention – Starbucks

Best Cold Beer

Winner – Johansson's Dining House

Honorable Mention – E.W. Becks

Honorable Mention – House of Liquors

Best Deli

Winner – Gourmet Deli

Honorable Mention - Martin's (tie)

Honorable Mention – Serra Brothers Italian Deli (tie)

Honorable Mention - Giant

Best Dessert

Winner - Baugher's Country Restaurant

Honorable Mention - Friendly's

Honorable Mention - Fat Cat Café

Best Dinner

Winner – Paradiso Ristorante

Honorable Mention - Texas Roadhouse

Honorable Mention – Bullock's Airport Inn Restaurant

Best Family Dining

Winner – Baugher's Country Restaurant

Honorable Mention – Bullocks Airport Inn Restaurant

Honorable Mention – Texas Roadhouse

Best Fast Food

Winner – Burger King

Honorable Mention – McDonald’s

Honorable Mention – Wendy’s

Best Happy Hour

Winner – Johansson's Dining House

Honorable Mention – Maggie's Restaurant

Honorable Mention – Applebee's Neighborhood Grill & Bar

Best Hot Wings

Winner - The Wing Man

Honorable Mention - E. W. Beck's

Honorable Mention - Johansson's Dining House

Best Ice Cream

Winner – Hoffman’s Ice Cream

Honorable Mention – Twin Kiss

Honorable Mention – Baugher's Country Restaurant

Best Italian Restaurant

Winner - Paradiso Ristorante

Honorable Mention - Olive Garden

Honorable Mention - Liberatores

Best Liquor Store

Winner - House of Liquors

Honorable Mention - Cranberry Liquors

Honorable Mention - Rite Aid

Best Lunch

Winner – Harry’s Main Street Restaurant

Honorable Mention – Baugher's Country Restaurant

Honorable Mention – Fat Cat Café

Best Milkshake

Winner - Hoffman's Ice Cream

Honorable Mention - Twin Kiss

Honorable Mention - Baugher's Country Restaurant

Best Night Spot

Winner – Johansson's Dining House

Honorable Mention – E. W. Beck's

Honorable Mention - Stables

Best Pizza

Winner - Pizza Hut

Honorable Mention - Papa John's

Honorable Mention - Domino's

Best Restaurant

Winner – Paradiso Ristorante

Honorable Mention – Texas Roadhouse

Honorable Mention – Liberatores (tie)

Honorable Mention - Bullock's Airport Inn Restaurant

Best Romantic Dining

Winner – Paradiso Ristorante

Honorable Mention – Johansson's Dining House

Honorable Mention – Rudy’s 2900 Restaurant

Best Salad Bar

Winner - Ruby Tuesday

Honorable Mention - Bullock's Airport Inn Restaurant

Honorable Mention - Giant

Best Seafood Market

Winner - Vince's Seafood

Honorable Mention - Park's Landing

Honorable Mention - Bill's Seafood

Best Seafood Restaurant

Winner - Park's Landing

Honorable Mention - Tangier Crab House

Honorable Mention - Salerno's Restaurant & Catering

Best Steamed Crabs

Winner - Vince's Seafood

Honorable Mention - Park's Landing

Honorable Mention - Bill's Seafood

Things To Do/Places To Go

Best Art Gallery

Winner – Ain’t That A Frame

Honorable Mention – Carroll County Arts Council

Honorable Mention - Rice Gallery at Western Maryland College

Best Bed & Breakfast

Winner - Antrim 1844

Honorable Mention - Westminster Inn

Honorable Mention - Winchester Country Inn

Best Bowling Alley

Winner –Thunderhead Bowl & Family Fun Center

Honorable Mention – County Lanes

Honorable Mention – Greenmount Bowl

Best Carnival

Winner - Reese

Honorable Mention - Sykesville/Freedom

Honorable Mention - Winfield

Best Carroll County Event

Winner – The Maryland Wine Festival

Honorable Mention – Fourth of July Fireworks

Honorable Mention – Westminster Fallfest

Best Hotel/Motel

Winner – Best Western

Honorable Mention – Days Inn

Honorable Mention – Boston Inn

Best Local Attraction

Winner – Carroll County Farm Museum

Honorable Mention – The Maryland Wine Festival

Honorable Mention – Piney Run Park

Best Local Golf Course

Winner – Wakefield Valley Golf Club

Honorable Mention – Bear Creek Golf Club

Honorable Mention – Western Maryland College Golf Club

Best Place to Play Bingo

Winner – Reese and Community Volunteer Fire Company

Honorable Mention – Gamber and Community Fire Company

Honorable Mention – Pleasant Valley Community Fire Company

Best Swimming Pool/Hole

Winner – Cascade Lake

Honorable Mention – Manchester Lions Club Pool

Honorable Mention – Westminster Community Center

Services

Best Auctioneer

Winner - T. R. O'Farrell

Honorable Mention - Snyder's Auction

Honorable Mention - Nevin Tasto

Best Auto Body Repair

Winner - Staley's Body Shop

Honorable Mention - Roy's Body Shop, Inc.

Honorable Mention - Restivo Auto Body & Towing

Best Auto Service Center

Winner - Barnes Service Center

Honorable Mention - Graham's Service Center

Honorable Mention - Bohn Pontiac

Best Bank

Winner – Westminster Union Bank

Honorable Mention – BB&T

Honorable Mention – New Windsor State Bank

Best Barber Shop

Winner – Carmen’s Barber Shop

Honorable Mention – Rhoten's Barber Shop

Honorable Mention – Cal Bloom’s Barber Shoppe

Best Caterer

Winner – Wilhelm Ltd. Caterers

Honorable Mention – Salerno's Restaurant & Catering

Honorable Mention – Johanssons Dining House

Best Chiropractor's Office

Winner - Lewis Chiropractic Center

Honorable Mention - Ritchie Chiropractic Center

Honorable Mention - Carroll Chiropractic

Best Copying/Duplicating Center

Winner - Staples

Honorable Mention - Copy Post

Honorable Mention - Minute Man Press

Best Dental Office

Winner - Myers Family Dentistry

Honorable Mention - Dr. Michael Luzuriaga

Honorable Mention - Dr. Paul Keener

Best Disc Jockey Service

Winner - Great Scott Disc Jockeys

Honorable Mention - Jammin' Jacoby

Honorable Mention - Dennis Stem (The Stinger) (tie)

Honorable Mention - The Boogie Man (tie)

Best Dry Cleaner

Winner – Admiral Cleaners, Inc.

Honorable Mention – Enchanted Cleaners

Honorable Mention – C & C Cleaners

Best Florist

Winner – Stewart N. Dutterer Flower Shop

Honorable Mention – The Flower Box

Honorable Mention - Flowers by Evelyn

Best Framing

Winner – Ain’t That A Frame

Honorable Mention – Myers' 140 Photo

Honorable Mention – Framing Plus

Best Funeral Home

Winner – Pritts Funeral Home & Chapel, P.A.

Honorable Mention – Haight Funeral Home and Chapel

Honorable Mention – Fletcher Funeral Home

Best Hair Salon

Winner – Hair After

Honorable Mention – Hair Cuttery

Honorable Mention - A Final Touch

Best Health Care Facility

Winner - Carroll County General Hospital

Honorable Mention - Carroll Primary Care

Honorable Mention - Carroll Lutheran Village

Best Health & Fitness Club

Winner – Merritt Athletic Club

Honorable Mention - Four Seasons Sports Complex

Honorable Mention – East End Athletic Club (tie)

Honorable Mention – Carroll County Family YMCA (tie)

Best Law Office

Winner - Hoffman, Comfort & Offutt

Honorable Mention - Stoner, Preston & Boswell

Honorable Mention - Bauhof & Dorsey

Best Lawn Maintenance Service

Winner - Douglas Lawn & Landscape

Honorable Mention - Liqua-Grow Turf

Honorable Mention - Westminster Lawn Service

Best Limousine Service

Winner - A Touch of Elegance Limousine Service, Inc.

Honorable Mention - Elite Limousine Service

Honorable Mention - AAP Limousines

Best Local Insurance Company

Winner – State Farm Insurance Companies

Honorable Mention - Barnes-Bollinger Insurance Services

Honorable Mention – Nationwide Insurance Companies

Best Investment Firm

Winner – Legg Mason Wood Walker

Honorable Mention – Ferris Baker Watts

Honorable Mention – Merrill Lynch

Best Kennel

Winner – Airpark Animal Hospital

Honorable Mention – Camp Yuppie Puppy

Honorable Mention - Westminster Veterinary Hospital

Best Moving Company

Winner – Tony’s Moving & Storage Company

Honorable Mention – Glamour Moving Company

Honorable Mention – Discount Movers

Best Nail Salon

Winner – Eagle Nails

Honorable Mention – Only Nails

Honorable Mention – A Final Touch

Best Pet Grooming

Winner – Westminster Animal Grooming Salon

Honorable Mention – Airpark Animal Hospital

Honorable Mention – Fancy Paws

Best Photo Center

Winner – Myers’ 140 Photo

Honorable Mention – Wal-Mart

Honorable Mention – Big K-Mart

Best Printer

Winner – Stem's Printing

Honorable Mention – Rhoten’s Printing

Honorable Mention – Minuteman Press

Best Professional Photographer

Winner - Dick Myers

Honorable Mention - Studio 270

Honorable Mention - Dilys Zeller

Best Tanning Salon

Winner - Bahamas Tanning Salon

Honorable Mention - The Loft

Honorable Mention - Triangle Fitness

Best Towing Company

Winner - Barnes Towing Service

Honorable Mention - Leckron's Towing

Honorable Mention - Green's Garage

Best Travel Agency

Winner – AAA Mid-Atlantic Travel Agency

Honorable Mention – Travel Network

Honorable Mention – Cross Countries Travel

Best Veterinary Clinic

Winner – Airpark Animal Hospital

Honorable Mention – Westminster Veterinary Hospital

Honorable Mention – Carroll County Veterinary Clinic

Best Video Production Services

Winner - Great Scott Video Productions

Honorable Mention - Odyssey Productions

Honorable Mention - A.M. Video

Best Vision Center

Winner - Vision World

Honorable Mention – Eldersburg Optical

Honorable Mention – Sterling Optical

Home & Garden

Best Air Conditioning Contractor

Winner - Modern Comfort Systems

Honorable Mention - Bob Bowers

Honorable Mention - R. M. Schmidt

Best Appliance Store

Winner - Sears

Honorable Mention – Lowe’s Home Improvement Warehouse

Honorable Mention – Harper's Kitchens and Appliances

Best Carpet/Flooring Company

Winner – Traynor’s Floors and Carpets

Honorable Mention – Mercer Floors

Honorable Mention – Towne Pride Interiors

Best Chimney Cleaning Service

Winner - Westminster Chimney Sweeps

Honorable Mention - Millers Chimney Sweep

Honorable Mention - Brothers Chimney Sweep

Best Electric Contractor

Winner – Tim Kyle

Honorable Mention – Underwood Electric Service (tie)

Honorable Mention – Fern Rodkey (tie)

Honorable Mention - Remark (tie)

Honorable Mention - Royal Electric

Best Furniture

Winner – Gardiner’s Furniture

Honorable Mention – The Room Store

Honorable Mention – Arch Murray's Western Parts

Best Hardware Store

Winner – Lowe’s Home Improvement Warehouse

Honorable Mention – Ace Hardware

Honorable Mention – True Value

Best Home Building Contractor

Winner – Wilson Homes

Honorable Mention - David Bullock

Honorable Mention – Masonry Homes

Best House Cleaning

Winner – Merry Maids

Honorable Mention – Special Touch Cleaning Service

Honorable Mention – Maid to Perfection (tie)

Honorable Mention - Joy Cleaning (tie)

Best Lawn/Garden Center

Winner – R. D. Bowman & Sons

Honorable Mention – Lowe’s Home Improvement Warehouse

Honorable Mention – Metzler's Garden Center

Best Lawn Mower/Tractor Dealer

Winner - Finch Services

Honorable Mention - Lowe's Home Improvement Warehouse

Honorable Mention - Taylor Equipment

Best Locksmith

Winner - Colonial Lock Service

Honorable Mention - Hank's Lock & Key

Honorable Mention - Hanan's Mobile Lock Service

Best Paint/Wallcovering Store

Winner – Lowe’s Home Improvement Warehouse

Honorable Mention – Sherwin-Williams

Honorable Mention – Eldersburg Paint & Wallcovering

Best Pest Control Service

Winner - Terminix

Honorable Mention – Orkin Exterminating Company

Honorable Mention – ABC Termite & Pest Control

Best Plumbing Contractor

Winner - Naylor's Plumbing, Heating & Air Conditioning

Honorable Mention - T. M. Bernard Plumbing & Heating Co.

Honorable Mention - C. E. Abend & Sons Plumbing (tie)

Honorable Mention - KJD Plumbing & Heating (tie)

Honorable Mention - The Plumbery (tie)

Best Pool/Spa Dealer

Winner – John Gallagher Pool Service & Supply

Honorable Mention – Carroll County Swimming Pools

Honorable Mention – Waterworks Pools & Spas

Best Real Estate Company

Winner – Long & Foster Realtors

Honorable Mention – O’Conor, Piper & Flynn ERA

Honorable Mention – REMAX

Best Roofing Contractor

Winner - Brothers Roofing

Honorable Mention - Russell Mills

Honorable Mention - John Zentz & Sons

Best Septic Tank Cleaning

Winner - Fogle's Septic Service

Honorable Mention - Walsh Septic Tank & Dry Well Cleaning Service

Honorable Mention - Fringers Septic Tank Cleaning

Best Upholstery

Winner - Hock Auto Upholstering

Honorable Mention - Jim & Dolly's Upholstery

Honorable Mention - DMA Upholstery

Best Water Softening/Conditioning

Winner – Culligan Water Conditioning

Honorable Mention – Atlantic Blue Water Services

Honorable Mention – Carroll Water Systems

Shopping

Best Antique Shop/Mall

Winner – Westminster Antique Mall

Honorable Mention – Frizzellburg Antique Store

Honorable Mention – Carrolltown Antique

Best Bicycle Shop

Winner – White’s Bicycles

Honorable Mention – Liberty Bike Shop

Honorable Mention – Race Pace Bicycles

Best Bookstore/Newsstand

Winner – Waldenbooks

Honorable Mention – Locust Books

Honorable Mention – Little Professor Bookstore

Best Butcher Shop

Winner – Bullock’s Country Meats

Honorable Mention – Maurer & Miller Meats

Honorable Mention – Pennsylvania Dutch Farmer's Market

Best Card Shop

Winner - Hallmark

Honorable Mention - Factory Card Outlet

Honorable Mention - Carlton Cards

Best Cellular Telephones

Winner – Verizon

Honorable Mention – Mills' Communication

Honorable Mention – Radio Shack

Best Collectibles Shop

Winner – Cards, Candy & More

Honorable Mention - The Hickory Stick

Honorable Mention – Russ Country Gardens & Gifts

Best Computer Store

Winner – Staples

Honorable Mention - CMC Computers

Honorable Mention – Laur Information Technologies

Best Crafts Shop

Winner – Jo Ann Fabrics & Crafts

Honorable Mention – The Hickory Stick

Honorable Mention - Crafter's Alley

Best Department Store

Winner - Belk

Honorable Mention – Target

Honorable Mention – Wal-Mart

Best Drug Store/Pharmacy

Winner – CVS

Honorable Mention - Rite Aid

Honorable Mention – Rexall

Best Electronic Store

Winner – Radio Shack

Honorable Mention – Sears

Honorable Mention – Staples

Best Formal Wear

Winner - Benn's Menswear

Honorable Mention - Avenue Tailor (Mr. Formal)

Honorable Mention - Country View Tuxedo & Wedding Accessories

Best Gift Shop

Winner – Cards, Candy & More

Honorable Mention - The Hickory Stick

Honorable Mention – Belk

Best Health Food Store

Winner – General Nutrition

Honorable Mention – Harvestin’ Natural Foods

Honorable Mention - Nature Food

Best Hearing Aid Provider

Winner – Beltone Hearing Aid Center

Honorable Mention – Trutone Westminster Hearing Aid Center

Honorable Mention – Bordenick Audiology Group

Best Jewelry Store

Winner – Davids Jewellers

Honorable Mention – Littman Jewelers

Honorable Mention – Jeweler's Bench

Best Men’s Clothing Store

Winner - Belk

Honorable Mention – Benn’s Menswear

Honorable Mention – Sears

Best Music Store

Winner – Stu’s Music Shop

Honorable Mention – Coffey Music

Honorable Mention – Record & Tape Traders

Best Outdoor Furniture

Winner - Baumgardner's

Honorable Mention - Dunnrite

Best Pet Shop

Winner – Firehouse Pets

Honorable Mention – Your Companions Country Store

Honorable Mention - R.D. Bowman's & Sons

Best Sewing Machine/Vacuum Dealer

Winner – Jomax Sew & Vac Centers

Honorable Mention – Ron’s Sewing Machines

Honorable Mention – Jo Ann Fabrics & Crafts

Best Shoe Store

Winner – Payless Shoe Store

Honorable Mention – Belk

Honorable Mention – Naturalizer Shoes

Best Shopping Center

Winner – TownMall of Westminster

Honorable Mention – 140 Village Shopping Center

Honorable Mention – Carrolltowne Center

Best Sporting Goods Store

Winner – Wilson’s Sports

Honorable Mention – Shenk & Tittle

Honorable Mention – Sunny's The Affordable Outdoor Store

Best Supermarket

Winner - Giant

Honorable Mention – Martin's Food Store

Honorable Mention - Safeway

Best Tire Dealer

Winner – Yingling General Tire Service

Honorable Mention – Mr. Tire

Honorable Mention - Goodyear

Best Wedding Store

Winner – Cecelia's Bridals

Honorable Mention – Serendipity Bridal and Formal Wear

Honorable Mention – Country View Tuxedo & Wedding Accessories

Best Women’s Clothing Store

Winner - Belk

Honorable Mention – Fashion Bug

Honorable Mention – Lerner New York

Just For Kids

Best Arcade

Winner - Fun Quarters

Honorable Mention - Larry Sheets' Players

Honorable Mention - Record Towne

Best Children's Clothing Store

Winner - Belk

Honorable Mention - Sears

Honorable Mention - Target

Best Children’s Summer Camp

Winner – Sunshine Kids Club

Honorable Mention – Carroll County Family YMCA

Honorable Mention – Hashawha Nature Center

Best Day Care Center

Winner – Little People’s Place Child Development Center

Honorable Mention – Sunshine Kids Club

Honorable Mention – Celebree

Best Family Entertainment Center

Winner - Larry Sheets' Players

Honorable Mention – Fun Quarters

Honorable Mention – Four Seasons Sports Complex

Best Place for Birthday Parties

Winner – Larry Sheets' Players

Honorable Mention – Fun Quarters

Honorable Mention – McDonald's

Best Toy Store

Winner - Kay-Bee Toys

Honorable Mention - Toy Works

Honorable Mention - Wal-Mart

Other

Best Adult Day Care Service

Winner - Deerfield Senior Day Centers

Honorable Mention - Eldersburg Care

Honorable Mention - Carroll Lutheran Village

Best Assisted Living Facility

Winner - Carroll Lutheran Village

Honorable Mention - Summerville Senior Living

Honorable Mention - Fairhaven

Best Dance Studio

Winner – The Ballet Slipper

Honorable Mention – Dancing Made Easy

Honorable Mention – Tami Gee's Studio of Dance (tie)

Honorable Mention - Patty Neivert School of Dance (tie)

Best Karate/Martial Arts School

Winner – Tri Star Martial Arts

Honorable Mention – Choe's Hap Ki Do of Westminster

Honorable Mention – Westminster Karate Academy

Best Nursing Home

Winner - Carroll Lutheran Village

Honorable Mention - Westminster Nursing Home

Honorable Mention - Long View Nursing Home

Best Rehabilitation Center

Winner - Health South

Honorable Mention - Westminster Nursing & Rehabilitative Center

Honorable Mention - Carroll Lutheran Village (tie)

Honorable Mention - Fairhaven (tie)

Honorable Mention - Nova Care (tie)

Best Retirement Community

Winner – Carroll Lutheran Village

Honorable Mention - Fairhaven

Honorable Mention – Manchester Manor

Best Storage Facility

Winner - E-Z Storage

Honorable Mention - Ridgeway Park Self-Storage

Honorable Mention - Lizzie's Lockers

Best Video Tape Rental

Winner – Blockbuster Video

Honorable Mention - Hollywood Video

Honorable Mention – Vaughn's Hometown Video

Copyright © 2014, The Baltimore Sun
Comments
Loading